צוואות וירושות – למי כדאי לעשות ומתי?

צוואות וירושות – למי כדאי לעשות ומתי?

מומלץ לכל אדם בעל רכוש, בכל שכבת גיל, אשר מעוניין כי רכושו יחולק לאחר מותו באופן שונה משנקבע בחוק הירושה.

חוק הירושה התשכ"ה – 1965

קובע כי במות אדם יעבור רכושו לבן זוגו ולילדיו. כאשר מחצית מרכושו יורש בן הזוג והמחצית השניה עוברת לילדיו בחלקים שווים (או נכדיו אם אין לו ילדים), ובמקרה שאין ילדים או נכדים – להורי הנפטר.

צוואה היא בעצם פירוט רצונות האדם בכל הקשור לחלוקת רכושו לאחר המוות. כיום, אנשים מבינים את החשיבות הרבה שיש לצוואה, ומעל הכל אל לנו לשכוח כי זוהי אינה פעולה שמקרבת אותנו למוות, אלא אך להבטיח את התגשמות רצונותינו בימים בהם לא נהיה בין החיים.

המקרים שלדעתי מומלץ לערוך צוואה חוקית הינן כדלקמן:

  • בני הזוג חיים יחד כשאינם נשואים (ידועים בציבור).
  • אדם רוצה להוריש את רכושו לאדם אחר שאינו נמנה עם בני משפחתו.
  • אדם רוצה להוריש את רכושו בחלוקה שונה משנקבע בחוק הירושה.
  • אדם רוצה לסלק את מי מבני משפחתו מחלקו בירושה.
  • בני זוג הנמצאים בהליכי גירושין וטרם מתן גט.

חוק הירושה דורש כי צוואות תעשנה מרצון חופשי וללא השפעה ו/או כפיה בלתי הוגנים ו/או לחץ של הנהנה על המצווה. צוואה ניתן לערוך במספר אופנים:

צוואה בעדים

צוואה מודפסת, תצויין בתאריך ותיחתם על ידי המצווה בנוכחות 2 עדים בגירים (מעל גיל 18), שאינם קרוביו של המצווה ו/או הנהנים על פי צוואתו, אשר המצווה הצהיר בפניהם כי זוהי צוואתו. צוואה בעדים, היא צורת הצוואה הנפוצה ביותר.

צוואה בכתב יד

הנערכת בכתב ידו של המצווה ונחתמת על ידו בצירוף תאריך החתימה. במקרה זה אין צורך בעדים.

צוואה כזו חוקית בהחלט ואינה מצריכה מעורבות של עורך-דין. אלא שמומלץ מאוד למסור לעורך-דין את מלאכת הכנת הצוואה. עורך הדין ידע לצפות מצבים עליהם לא חשבתם מראש העשויים לפתור חוסרים בצוואה. לדוגמה: מה קורה אם אחד היורשים שלכם נפטר לפניכם או חלילה יחד אתכם בתאונה טראגית. מאחר ואף אחד לא מנוסה בהכנת צוואות כמו עורך דין העוסק בנושא, רצוי מאוד לבקש מעורך-דין שיכין את הצוואה עבורכם.

צוואה בפני רשות הנערכת בפני שופט או רשם

ניתן למסור צוואה בעל פה לשופט/ רשם בימ"ש/ רשם לענייני ירושה/ חבר בי"ד דתי. האפשרות מתאימה בדרך כלל למצווה שאינו יודע קרוא וכתוב.

צוואת שכיב מרע (צוואה בעל-פה)

הדרך האחרונה למסור צוואה היא בעל פה לאדם אחר. כאשר המצווה מוצא עצמו אל מול פני המוות, רשאי למסור צוואה בפני 2 עדים (לא בהכרח הנוכחים בעת ובעונה אחת), אשר אלה יערכו זיכרון דברים אשר יכלול את דברי המצווה בדייקנות מרבית.

לאחר הכנת צוואה, כדאי לשמור את הצוואה במקום בטוח. במידה והצוואה נערכה ע"י עו"ד נוטריון רצוי להשאיר עותק מקורי אצל אותו נוטריון וכן, עותק בבית המצווה. מומלץ כי המצווה יודיע לאחד האנשים הקרובים אליו ביותר, שסומך עליו, היכן מונחת הצוואה ופרטי הנוטריון. כמו כן, ניתן להפקיד עותק מהצוואה אצל הרשם לענייני ירושה או בבית משפט.

צוואה תקפה כל עוד לא נערכה צוואה חדשה במקומה. צוואה אינה מתיישנת ואינה מוגבלת בזמן. עם עריכת צוואה חדשה, הצוואה הישנה הופכת לחסרת תוקף. יצוין, כי ישנם מצבים בהם מתגלה פגם בצוואה החדשה, אשר הופך אותה לבלתי חוקית, וביהמ"ש יחלק את רכושו של המצווה לפי הצוואה החוקית, האחרונה שנערכה לפניה.
במקרה של עשיית צוואה בעל פה, תהא תקפה עד שייצא המצווה מכלל סכנה.

המידע המפורט לעיל אינו מתיימר למצות את כל ההיבטים אשר יש ליתן להם את הדעת בעת עריכת צוואה, ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *