כל מה שרציתם לדעת על הריסת מבנים

הריסת מבנים

הריסת מבנה, הינו תהליך מורכב. במסגרת תוכנית ארצית של "פינוי בינוי", הורסים מבני מגורים ישנים, ובונים במקומם מגדלי מגורים חדשים. הרשויות המקומיות משתמשות ב"פינוי בינוי", גם בשטחי תעשייה. הורסים מבני תעשייה ישנים, ובונים במקומם קניונים ומרכזים מסחריים. הריסת המבנה דורשת מומחיות. לכן, ישנם קבלני ביצוע שנעזרים בחברת הריסה חיצונית, על מנת להרוס מבנה.

גישות בהריסת מבנים

ישנם כמה שיטות איך להרוס מבנה. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות. בחירת שיטת ההריסה של המבנה, תלויה בכלי ההריסה העומדים לרשות הקבלן המבצע, ובכמות ובאיכות של צוות העובדים. הריסת מבנים דורשת תכנון מקדים. ישנם מבנים ישנים ומטים ליפול, אשר מומלץ להרוס אותם היטב באמצעות דחפור. לעומת זאת, ישנם מבנים שאפשר להוציא את החלונות והדלתות, ולעשות בהם שימוש חוזר.

זוכרים את כדור ההריסה הישן?

מי זוכר את הימים בהם הרסו מבנים באמצעות הנפת כדור ברזל? אמצעי הריסה זה שימש שנים רבות, אך איננו בטיחותי מספיק. הריסה באמצעות מתאימה למבנה בודד, או מבנה של 2 קומות. אך אפשרות זו ממש לא מתאימה למבנה של 3 או 4 קומות. ולכן, עברו חברות הריסה לאמצעים אחרים.

מדוע לא מומלץ להרוס מבנה על ידי פיצוץ?

הריסת מבנה על ידי פיצוץ, יכולה להיות דרך קלה ומהירה להריסת מבנה. אולם כדי להרוס מבנה על ידי פיצוץ, יש להשיג אישור מהמשטרה. תהליך הוצאת האישור מורכב ולוקח זמן. פעולת הפיצוץ משמיעה רעש רב לתושבי הסביבה. בנוסף, העלות הכספית של פיצוץ מבוקר יקרה מאוד. הקבלנים מעדיפים לחסוך בהוצאות, על מנת להרוויח יותר מפרויקט הבנייה. לכן, רוב חברות הבנייה הורסות מבנים באמצעות דחפורים.

איך מומלץ להרוס מבנה מבטון?

אם המבנה בנוי מבטון, לא מומלץ להרוס אותו באמצעות דחפור. הריסה זו, יכולה להיות מסוכנת, ולסכן את חיי הצוות ההורס. מומלץ לנסר בהדרגה את חלקי המבנה, ולפנות את החתיכות שנוסרו. לשם כך, על הקבלן להיות מצויד בציוד מקצועי לניסור בטון. היתרון בפירוק מבוקר והדרגתי של מבנה בטון, הוא שאפשר להשתמש בעתיד בלוחות הבטון שנוסרו.

האם ניתן בעתיד להשתמש בחומרים של המבנה המפורק?

תחום מחזור חומרי בנייה, אינו מפותח מספיק בארץ ובעולם. במבנה ההרוס, ישנם חומרים שימושיים, שיכולים לשמש כחומרי בנייה בעתיד. ישנם חלקי פלדה איכותיים, לוחות בטון, ועוד. אולם כיום רוב חברות הבנייה, מפנות את כל הפסולת מאתר הבנייה, ולא משמרות פסולת שניתנת למחזור.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *