המדריך לבחירת חברת ניהול לבניין

המדריך לבחירת חברת ניהול לבניין

חברת ניהול היא חברה שתפקידה להחליף את ועד הבית (נציגות הבית המשותף).

מי מאיתנו שגר בבניין מצא את עצמו בישיבת דיירים בה אין קופצים על תפקיד יושב ראש ועד הבית של הבניין. בלא מעט בניינים לא תמצאו אפילו ועד בית שכזה מאחר ואף דייר לא הסכים לקחת את על עצמו את התפקיד. ועד הבית אחראי על ניקיון הבניין, תחזוקת הבניין (החלפת נורות תאורה שנשרפות, החלפת האינטרקום, טיפוח עציצים שבשטח המשותף). בנוסף תפקיד זה כולל גם את גביית הכספים שתאפשר את ביצוע כל הפעולות שהזכרנו. אחת הסיבות העיקריות לכך שלעתים אין בין הדיירים מתנדבים לביצוע המטלה של נציגות הבית המשותף היא שהעבודה היא בהתנדבות, מבזבזים זמן אבל לא רואים מכך שום הכנסה.

חברת הניהול עושה את תפקיד ועד הבית וניהול הבניין עבורכם. מדובר למעשה בהפרטה של ועד הבית. עידן הבניינים הגבוהים של היום (בעיקר דירות למכירה במרכז ופחות דירות למכירה בצפון או בדרום) מצריך חברת ניהול בכל בניין בו יש מעל 30 דיירים. בבניינים אלו שום דייר לא יוכל לעשות את עבודתו בהתנדבות מאחר ועבודה זו תיקח יותר מדי שעות ואם בכל זאת לא רוצים להשתמש בשירותים של חברת הניהול יש לבזר את הסמכויות בין מספר דיירים מה שגורם לסרבול מיותר של המערכת.

שני סוגים של חברת ניהול

חברות הניהול לבתים משותפים מורכבות משני סוגים עיקריים. הסוג הראשון היא חברת ניהול שעוסקת בתחזוקה של הרכוש המשותף בלבד ולא עושה מעבר לזה. חברת ניהול כזו מתרכזת בניקיון הבניין ותחזוקה שוטפת של גינות ועציצים וכמו כן בתחזוקת החשמל (אינטרקום ותאורה בדרך כלל).

חברת הניהול מהסוג השני היא חברת ניהול שמשמשת כמחליפה מובהקת יותר של ועד הבית, חברה זו מתעסקת גם בגביית הכספים מהדיירים ומאחר וזו אחת הפעולות היותר מייגעות מבחינת ועד הבית.
לרוב מומלץ לבחור דווקא בסוג הזה.

סקר שוק

אם באזורכם ישנם בניינים דומים לבניין שלכם בכמות הדיירים, המראה הכללי, גודל הכניסה ומספר הקומות, מאוד מומלץ לקפוץ לביקור בבניין הזה ולשאול את הדיירים באיזו חברת ניהול הם משתמשים בהנחה שגם הם משתמשים באחת כזו. שאלות נוספות שכדאי לשאול נוגעות למידת שביעות הרצון של הדיירים (כדאי לשאול יותר מדייר אחד) והמחיר אותו גובה חברת הניהול.

לאחר מכן יש לפנות למספר חברות ניהול מומלצות לקבלת הצעת מחיר. במקרה והחברה שולחת לכם הצעת מחיר עוד בטרם ביקרו נציגיה בבניין עצמו אין לקחת חברה זו ברצינות. רק ביקור בבניין יאפשר לחברת הניהול לדעת מה הם הצרכים המדויקים של הבניין שלכם.

עלות חברת ניהול לבניין מגורים

עלויות חברת הניהול הן בעלות טווח רחב מאוד. מדובר בתחום לא מוסדר באופן יחסי ולא נדרש יותר מדי מאמץ או ידע כדי להקים חברת ניהול קטנה. חלק מחברות הניהול יפרידו את דמי הניהול (השכר שהן גובות עבור עצמן) לבין ההוצאות על התחזוקה השוטפת, חברות אלו יסרבו לעיתים לנקוב בהוצאה המדוייקת של הוצאות התחזוקה, אין להסכים לכך.

גביית דמי הניהול מכל דייר מוגבלת על ידי המפקח על בתים משותפים לסכום של 100 שקלים בחודש לא כולל מע"מ. מדובר בעלות דמי הניהול בלבד וכמובן שלא ניתן להגביל את עלות דמי התחזוקה מאחר והדבר משתנה מבניין לבניין ובחלק מהבניינים עלות זו מסתכמת באלפי שקלים לדייר.

כמו בכל תחום ובטח בתחום חברת הניהול – יש להתמקח. מבדיקה שנערכה נמצא שניתן להפחית את דמי הניהול באופן משמעותי ובכך לחסוך מאות שקלים בשנה לכל דייר ואף יותר. מאחר והתחום לא מוסדר כמו שצריך יש להיזהר מבחירה בחברה קטנה שנותנת את המחיר הזול ביותר, גם בחירה כזו עלולה לעלות ביוקר ויש לבקש מכל חברה איתה אתם עומדים לסכם רשימה של בתים משותפים בהם היא מטפלת כבר תקופה מסויימת (לפחות חצי שנה).

חוזה מול חברת ניהול

חתימת החוזה מול חברת הניהול הוא אחד הנושאים החשובים ביותר בהתקשרות. אם אחד הדיירים הוא עורך דין בהחלט כדאי לערב אותו בתהליך. במקרה ואין בין הדיירים מישהו בעל השכלה משפטית אפשר להיעזר בעורך דין אם כי לא חובה. בבניינים עם כמות גדולה מאוד של דיירים חובה להשתמש בשירותיו של עורך דין כדי למנוע בעיות בעתיד.

חשוב שכל הסיכומים אליהם הגעתם עם חברת הניהול לגבי השירותים שינתנו ובאיזה פרקי זמן הם ינתנו (למשל תדירות הניקיון בבניין) יהיו מעוגנים בחוזה. בנוסף מאוד מומלץ לציין מה יהיו הסנקציות במקרה של אי עמידה בתנאי החוזה ובכל מקרה יש להכניס סעיף המאפשר הפסקת התקשרות עם חברת הניהול כדי למנוע מצב בו אתם מחויבים לחברה שלא מספקת תחזוקה נאותה לבית המשותף.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *