המדריך המקיף לצביעת דירה

המדריך המקיף לצביעת דירה

רובנו מכירים את השלטים האלה בצמתים, הם מכילים מעט מילים ומספר טלפון סלולרי בתחתית: "1490 ש"ח לצביעת הבית!".

אז רגע לפני שאתם ממהרים להתקשר, החלטנו לכתוב עבורכם מדריך מפורט כדי שתוכלו לסייד את הדירה שלכם בעצמכם. צביעת הבית אכן מצריכה מעט ידע וחומרים אך היא לא מחייבת איש מקצוע.

לעיתים תשמעו את מושג סיוד הבית ולא צביעת הבית בהנחה שאם צובעים את הבית בלבן הרי שלמעשה מסיידים. זה היה נכון בעבר, כיום כמעט ולא ניתן למצוא סיד אמיתי בשוק וישנם חומרים מתקדמים בהרבה. סיד גורם נזק לקירות, נזק למתכות והאבקה הלבנה שהיא תוצר לוואי של הסיד היתה מלכלכת את כל מי שהיה בא במגע עם קיר שצבוע בסיד גם הרבה אחרי שהסיד התייבש.

הכנת הבית לצביעה

הזמן האידאלי לצביעת הבית הוא לפני הכניסה לדירה, כאשר היא ריקה מריהוט ואינה מאוכלסת.

היום, בלא מעט חוזי שכירות ניתן למצוא סעיף המחייב את השוכרים לצבוע את הדירה בתחילת החוזה או בסוף החוזה. אם אתם יכולים לבחור, כדאי לכם לעשות זאת בתחילת החוזה בטרם הכניסה לנכס. בצורה זו זה גם יקל עליכם בעת הצביעה מאחר והדירה ריקה, וגם תוכלו להנות מהתוצאות במשך תקופת המגורים בבית השכור.

אם אתם נאלצים לסייד את הדירה בזמן שיש בבית רהיטים עליכם לכסות את כל הרהיטים בניילון, להניח קרטונים פתוחים או ניילון על הרצפה כדי למנוע מצבע שנוזל להתייבש על הרצפה. (לחלופין, אפשר להציף את הדירה במים כדי שהצבע לא יתייבש, השיטה הזו עובדת אך קצת מסורבלת ויש להיזהר מהחלקות). את מסגרות החלונות, המתגים השונים, משקפות הדלתות והדלתות עצמן יש לכסות בניילון, או בנייר דבק במקרה של אזורים קטנים.

לפני תחילת הצביעה יש לטפל בסדקים על ידי מילוי בחומר למילוי סדקים. ניתן להשתמש באותו החומר גם לחורים של מסמרים או חורים כתוצאה מקידוח. חשוב להסיר קילופים על ידי שפכטל ולדאוג לקירות חלקים לפני הצביעה (אפשר לשייף את הקירות השונים באמצעות נייר זכוכית כדי לקבל תוצאה אופטימלית). כל הדברים הללו דרושים כדי לקבל תוצאה טובה וחלקה לאחר הסיוד.

החומרים הדרושים לצביעת הבית

בגזרת הצבעים ישנם שני סוגי צבעים עיקריים לצביעת המבנה:

צבע פלסטי – צבע זול בעל עמידות נמוכה באופן יחסי שאינו ניתן לרחיצה במים וסבון כדי להוריד כתמים. קיים תקן הקובע בכמה רחיצות עומד הצבע ובדרך כלל צבעים פלסטיים עומדים בפחות רחיצות לעומת הצבע האקרילי. (במדינת ישראל הצבעים המוצעים חייבים להיות עמידים באלף רחיצות לפחות). לצבעים הפלסטיים חיסרון מהותי נוסף והוא פיתוח עובש ועמידות נמוכה במיוחד בחדרים בעלי לחות גבוהה דוגמת חדרי אמבטיה או מטבחים.

צבע אקרילי – מדובר למעשה במשפחה של צבעים כאשר כל צבע נבדל זה מזה באחוז האקריל (פולימר אקרילי). כלל האצבע הוא שככל שיש יותר פולימר אקרילי שמהווה למעשה הדבק של הצבע, כך העמידות תהיה גבוהה יותר (לכן לקירות חיצוניים יש להשתמש בצבע אקרילי בעל אחוז גבוה של פולימר אקרילי). צבע אקרילי הוא צבע יקר יותר מהצבע הפלסטי אך עמיד בהרבה ובעל התנהגות טובה גם בחדרים לחים יותר. עם זאת, עבור חדרי אמבטיה מומלץ להשתמש בצבעי אקריל מיוחדים המכילים חומרים שימנעו עובש.

כעת נשאלת השאלה בדבר כמות הצבע. עדיף תמיד לרכוש יותר צבע מאשר פחות. כדי לדעת כמה צבע דרוש לכם חשוב להחליט כמה שכבות אתם עומדים לצבוע (מומלץ לצבוע שתי שכבות לפחות). חישוב גס עבור חדר בגודל סטנדרטי הוא 5-7 ליטרים של צבע כאשר לסלון תדרשו לכמות כפולה. (כמובן שיש להתחשב בגודל חדר המגורים שלכם). עלות הצבעים הדרושים לצביעת דירה ממוצעת עומדת על טווח של 300-500 ש"ח.

לאחר שבחרתם את הצבעים הגיע זמן לרכוש את הכלים שישמשו לסיוד הדירה. ניתן לצבוע בשימוש במברשת בלבד אבל עבור אנשים שאינם אנשי מקצוע מומלץ להשתמש ברולר שמאפשר צביעה אחידה וקלה וגם חוסך טיפוס על סולמות במקרה שהרולר ארוך דיו. גם אם רכשתם רולר יש לרכוש מברשת ככלי משלים עבור אזורים אליהם קשה יותר להגיע בגלל חוסר הגמישות של קצה הרולר. (למשל פינות בתקרה וכולי).

שלב צביעת הבית

לאחר שכל ההכנות בוצעו ובידכם כל הכלים מגיע שלב צביעת הדירה עצמו. מומלץ לבצע את הצביעה בשעות היום בהם הראות טובה יותר והצבע צפוי להתייבש מהר יותר. יש לצבוע קודם כל את התקרה ולאחר מכן את הקירות בצורה מסודרת. חשוב לצבוע את אותו מספר השכבות על כל קירות הבית והתקרה כדי למנוע מצב בו יש הפרשים בגווני הצבע.

עלות צביעת דירה

אם החלטתם לשכור את שירותיו של צבעי או קבלן שיפוצים לביצוע הצביעה העלות לדירה ממוצעת בת 3-4 חדרים היא 3,000-5,000 שקל בצביעה רגילה. (צביעה אומנותית תעלה בערך פי שתיים).

כעת אתם בטח שואלים את עצמכם איך זה ייתכן שבצמתי הרחובות השלטים מראים מחירים נמוכים בהרבה. מדובר בשילוב של כמה גורמים. ייתכן ונעשה שימוש בצבעים זולים יותר דוגמת צבע פלסטי, ייתכן ומדובר בהבטחה לשכבה אחת בלבד של צבע, ועוד.

 אין זה אומר שכולם רמאים. אבל אם החלטתם לפנות לצבעי שמבטיח מחיר זול במיוחד חשוב שתוודאו שהוא משתמש בחומרים איכותיים, תסכמו על מספר השכבות ועל מי נופלת האחריות להכנת הדירה לצביעה וניקוי הדירה בסיום הצביעה. (בעלי מקצוע בדרך כלל יקחו זאת על עצמם וזו אחת הסיבות שעלות סיוד הבית במקרה שלהם גבוהה באופן משמעותי).

צביעה מהנה!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *