איך התזונה משפיעה על גופנו

איך התזונה משפיעה על גופנו

מה הן ההשלכות של תזונה לא מאוזנת? מה חשוב לדעת על אוכל? על מי עשויה להשפיע תזונה לא איכותית?

עוד מתקופות קדמוניות ביותר כתבו והכריעו המומחים של אז לגבי חשיבות התזונה על תפקודי מערכות הגוף השונות.
הרמב"ם ועוד הרבה מאוד מומחים מימים רחוקים מאוד בהיסטוריה הבינו כי התזונה משפיעה לרעה או לטובה על יכולותיו של האדם.
יש כאלה הטוענים כי התזונה היא אך ורק על מנת להזין את הגוף בכדי שיוכל לתפקד כראוי. לעומת זאת יש כאלה, במיוחד בעידן המודרני אשר מייחסים לתזונה חשיבות תרבותית הרבה יותר רחבה. בשני המקרים כבר הוכח על ידי מחקרים שונים כי תזונה לא נכונה או הפרעות אכילה משפיעות ישירות על כל תפקודי החיים החל ממחלות נפשיות ועד לפגיעה בתפקודי איברים ומערכות גוף.
כולסטרול עשוי לגרום לסתימת מעברי דם. על מנת להימנע מכך חשוב לאכול את מיני המזונות המכילים מרכיבים בריאים לגוף.
השמנת יתר גורמת לסיבוכים רפואיים קשים. טיפול בהשמנת יתר היעיל ביותר הוא ע"י תזונה נכונה.
התזונה היא מקור האנרגיה לתאים ולמערכת הדם והשרירים וחייבת להיות מאוזנת וכמה שיותר נטולת חיידקים, במקרה והמערכת החיסונית לקויה תזונה לא נכונה בטווח הארוך יכולה לגרום למחלות חריפות ולזיהומים פנימיים.

איך התזונה משפיעה על גופנו

על פי ערכות בעולם, יש למעלה מ-1.7 מיליארד אנשים אשר סובלים מהשמנה, מתוכם חצי מיליארד סובלים מהשמנת יתר. ארגונים בינלאומיים בעולם שמתעסקים בבריאות, ביניהם ארגון הבריאות הבינלאומי who, טוענים שהשמנה והשמנת יתר בפרט זו הרעה החולה של המאה ה-21 והן האיום העיקרי על חיי בני האדם.
השמנה והשמנת יתר, גורמת לשלל בעיות בתפקוד בני האדם. הן תפקוד התנהגותי, קושי בשינה, קושי בביצוע בפעילות גופנית, קושי רב בביצוע פעילויות סטנדרטיות ועוד. והן בכל הקשור לתפקוד פיזי פנימי, החל מבעיות כולסטרול, בעיות במדדים של דם וסוכר, בעיות בתפקוד הכבד, לב, ריאות, מערכת עיכול ומעיים ועוד. כל אלה משפיעים לאורך טווח, וככל שמטפלים פחות בבעיות של תזונה וכתוצאה מכך בהשמנה, כך התפקודים נחלשים והבעיה גדלה.

הבעיה היא לא רק השמנה…

אם מבקשים לדעת איך התזונה משפיעה על הגוף שלנו, אסור לנו ללכת רק על הכמות, למרות שזה ניתוח חשוב ומעניין, אלא גם על האיכות. בסופו של דבר, אנחנו יכולים לאכול כמויות אוכל סבירות, אך אם יהיה מדובר במאכלים לא בריאים, מאכלים שיש בהם הרבה סוכר או הרבה שומנים, השפעתם על הגוף שלנו תהיה שלילית לאורך זמן ואז נבין איך התזונה משפיעה על הגוף שלנו בלי קשר לכמות שאנחנו צורכים.
נניח אם נצרוך אוכל שיש בו הרבה סוכר, אנחנו עלולים לגרום לבעיות של סכרת, מזון שיש בו הרבה שומן אז נמצא שאנחנו סובלים מבעיות כבד, נכון הדבר גם מבחינת אלכוהול כידוע, אם נצרוך מאכלים שמנים, אפילו בכמות סבירה, לאורך זמן אנחנו עלולים לגרום נזק לעורקים וללב.
ההשפעה של התזונה על גופנו היא מקסימלית ולכן יש להתאים את התפריט לגוף שלנו וכן לאופן שרפת הקלוריות שלנו, כמות וסוג הפעילויות הגופניות שאנחנו עושים, וכל זה צריך להיות מוסדר בארוחות קבועות, לצד שינה יסודית וטובה.

בסופו של יום, הגוף שלנו הוא מכונה שכל החלקים שמפעילים אותו צריכים לעבוד בהתאמה. כעת אם אנחנו נעבוד בצורה לא סינרגטית ונצרוך מזון שהמרכיבים שלו לא בריאים ולא טובים לגוף שלנו, אז אנחנו עלולים לפגוע בו. לכן חשוב שנקפיד על תפריט בריא שמתאים לצרכים של הגוף שלנו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב print
Print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *